Raport FTC (Amerykańska Federalna Komisja Handlu) przedstawia, że ponad 46 000 amerykanów zgłosiło utratę kryptowaluty o wartości ponad 1 miliarda dolarów w wyniku oszustw między styczniem 2021 r. a marcem 2022 r.
Raport FTC
To znaczny wzrost w porównaniu z zeszłorocznym raportem wydanym przez FTC. Agencja ujawniła wówczas, że około 80 milionów dolarów zostało utraconych w wyniku oszustw inwestycyjnych kryptowalut opartych na około 7000 raportach. Dzisiejszy raport jest zgodny z raportem FBI z 2021 r. o przestępczości internetowej. Amerykańska agencja ścigania poinformowała, że dziesiątki tysięcy raportów wskazywały na ponad 1,6 miliarda dolarów strat w kryptowalutach.
“W 2021 roku IC3 otrzymał 34 202 skargi dotyczące korzystania z pewnego rodzaju kryptowaluty, takiej jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin lub Ripple” – przekazało FBI.
“Podczas gdy liczby wykazały spadek w stosunku do liczby ofiar w 2020 r. (35 229), kwota strat zgłoszona w skargach IC3 wzrosła prawie siedmiokrotnie, z kwoty z 2020 r. wynoszącej 246 212 432 USD. W porównaniu do całkowitych zgłoszonych strat w 2021 r. w wysokości ponad 1,6 mld USD”.
Dzisiaj FTC dodała również, że jeden na cztery dolary wypłacone oszustom w ciągu ostatniego roku został zapłacony za pomocą kryptowaluty. Na podstawie analizy FTC dotyczącej raportów o oszustwach związanych z walutą cyfrową, prawie połowa wszystkich konsumentów stwierdziła, że zostało oszukanych za pośrednictwem reklam, postów lub wiadomości na platformach społecznościowych.
Konsumenci powinni zwracać uwagę na czerwone flagi, które wskazują na takie oszustwa, w tym:
- każdy, kto twierdzi, że może zagwarantować zyski poprzez inwestowanie w krypt;
- osoby, które wymagają od Ciebie zakupu lub zapłaty w cyfrowej walucie;
- sympatii z aplikacji randkowych chcące pokazać, jak inwestować lub wysłać w krypto waluty
Oszustwa na kryptowalutach
Oszustwa związane z kryptowalutami znajdują się na szczycie list przebojów pod względem liczby strat zgłoszonych przez amerykańskich konsumentów. W sumie 575 milionów dolarów od stycznia 2021 r.
“Te oszustwa często fałszywie obiecują potencjalnym inwestorom, że mogą mieć ogromne zyski. Inwestując w takie autorskie programy przez co tracą całą swoją inwestycje” – przekazało FTC.
W lipcu 2021 r. FBI ostrzegło właścicieli przed oszustami aktywnie atakującymi wirtualne aktywa. Podszywa się pod personel platformy płatniczej w rozmowach telefonicznych inicjowanych przez ofiary oszustw. Posiadacze kryptowalut powinni włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) na wszystkich kontach i portfelach. Przede wszystkim także ignorować wszelkie prośby o pobranie i korzystanie z aplikacji zdalnego dostępu. Zawsze kontaktować się z giełdami i firmami płatniczymi przy użyciu oficjalnych adresów e-mail i numerów telefonów.
Źródło: https://consumer.ftc.gov/articles/what-know-about-cryptocurrency-and-scams
Źródło: https://www.ic3.gov/Media/PDF/AnnualReport/2021_IC3Report.pdf