Żyjemy w czasach, w których dane i informacje stanowią jedne z cenniejszych zasobów. Z tego powodu powszechnie wiadome jest (a przynajmniej powinno być), że o swoją prywatność w sieci należy dbać. Niestety, nie jest to prostym zadaniem, chociażby ze względu na powszechność jednej z najstarszych form złośliwego oprogramowania, jakim jest spyware. Czym jest oprogramowanie szpiegujące i w jaki sposób sobie z nim radzić? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Co to jest spyware?
Oprogramowanie typu spyware ma na celu gromadzenie prywatnych informacji pochodzących z urządzenia ofiary, a następnie przesyłanie ich do serwera docelowego. Do przechwytywanych informacji mogą należeć naciśnięcia klawiszy, zrzuty ekranu, dane logowania, numery kart płatniczych czy dane z formularzy internetowych. Aplikacje szpiegujące mogą infekować zarówno komputery, jak i urządzenia mobilne.
Złośliwe aplikacje szpiegujące zazwyczaj instalują się bez wiedzy ofiary, niemniej istnieje równie ryzyko zainfekowania maszyny przy okazji instalowania innych programów i zaakceptowania udostępniania danych. Niejednokrotnie spyware występuje jako dodatkowy i ukryty komponent innego oprogramowania.
Jakie są rodzaje oprogramowania spyware?
- Infostealery. Są to aplikacje, które skanują zainfekowane systemy operacyjne pod kątem nazw użytkowników, haseł, adresów mailowych czy informacji systemowych. Dodatkowo mogą one wykradać także pliki dzienników, dokumenty, arkusze kalkulacyjne i inne. Infostealery mają także możliwość wykorzystywania luk w zabezpieczeniach przeglądarki. Jest to pomocne przy gromadzeniu danych osobowych pochodzących z różnych serwisów oraz forów internetowych.
- Keyloggery. Jeden z bardziej niebezpiecznych wariantów spyware. To zaawansowane oprogramowanie szpiegujące umożliwia przechwytywanie naciśnięć klawiatury i myszki. Keyloggery mają głównie za zadanie rejestrowanie aktywności komputera — także historii wyszukiwania, wiadomości e-mail, a nawet konwersacji w komunikatorach internetowych. Niektóre z nich mogą przechwytywać zrzuty ekranu, a nawet dane z dokumentów drukowanych na podłączonej drukarce.
- Złodzieje haseł. Jak sama nazwa wskazuje — ten rodzaj spyware to wyspecjalizowane jest w kradzieży danych dostępowych do różnych usług, w tym platform bankowych, czy poczty elektronicznej.
- Trojany bankowe. To programy szpiegujące wykorzystujące słabe punkty zabezpieczeń przeglądarki, by pozyskiwać dane uwierzytelniające z interfejsu bankowości elektronicznej. Modyfikują one strony internetowe, treści transakcji, a nawet mają możliwość wprowadzania dodatkowych transakcji. Wszystkie te działania pozostają niewidoczne zarówno dla ofiary, jak i hosta aplikacji.
Jak działa oprogramowanie szpiegujące?
Jak wykryć oprogramowanie szpiegujące?
Jak chronić się przed spyware?
Najlepszy środek ochronny przed programami szpiegującymi stanowią uniwersalne zasady bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim ważna jest zasada ograniczonego zaufania, jeśli chodzi o otwieranie wiadomości od nieznanych nadawców i otwieranie załączników. Niestety, wraz ze wzrostem świadomości użytkowników Internetu, wzrasta również zaawansowanie w metodach cyberprzestępców. Z tego powodu bardzo ważne jest posiadanie zaufanych rozwiązań bezpieczeństwa.
Chcesz wiedzieć więcej na temat cyberbezpieczeństwa Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami.
Źródło: https://bezpiecznyinternet.edu.pl/co-to-jest-spyware/
https://pl.malwarebytes.com/spyware/
Grafika: freepik
Redaktorka Net Complex Blog