Doxing polega na gromadzeniu i wykorzystywaniu danych zebranych w internecie na temat konkretnych osób. Ma to na celu zastraszenie, zawstydzenie, zniesławienie, wywołanie poczucia zagrożenia. Nazwa pochodzi od: docs (dokumenty) i compiling / releasing (przetwarzać, upubliczniać).
Doxing (doxxing) – realne zagrożenie dla Twojej prywatności
Jak przebiega doxing?
Doxing można nazwać swego rodzaju śledztwem, którego celem jest uzyskanie jak największej liczby kompromitujących danych. Zjawisko to ma jednak sporo wariantów. Cyberprzestępcy wspomagają się tutaj metodami socjotechnicznymi. W pierwszym przypadku sprawca próbuje zbliżyć się do ofiary wykorzystując fałszywy wizerunek, by uzyskać kolejne, prywatne informacje (próby rozmowy, podszywania się). Czynności te są trudne do zweryfikowania, dlatego należy w bardzo szczególny sposób uważać na spoufalanie się nieznanym osobom – przypomnijmy o tym najmłodszym i seniorom!. Kolejną metodą jest wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego. Doxer może np. przesłać plik/odnośnik swojej ofierze prowadzący do zainfekowanej strony, gdzie automatycznie pobierane jest złośliwe oprogramowanie.
Jak się bronić przed dokserem?
Dużo czytaj! Edukuj się w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowych metod hakerskich. Zachowaj ostrożność i w miarę możliwości ogranicz udostępnianie danych w sieci. Przekazuj i publikuj o sobie jak najmniej informacji prywatnych. Kolejnym dobrym krokiem jest usunięcie mediów społecznościowych/platform z który się nie korzysta.
Inne przydatne wskazówki:
Ustawienia prywatności
Praktycznie każdy z serwisów posiada ustawienia prywatności, dlatego powinieneś aktywować te odpowiednie dla siebie. Udostępniane przez Ciebie informacje wcale nie muszą być publiczne i widoczne dla wszystkich. Możesz również wyłączyć wyszukiwanie swojego profilu przez osoby trzecie w wyszukiwarce kontaktów.
Udostępnianie zdjęć i oznaczenia
Publikujesz zdjęcia ze swoim wizerunkiem, oznaczasz na nich swoich znajomych? A może chwalisz się kolejnym kupionym biletem lotniczym? Zdanym prawem jazdy? Tak, to powód do dumy, ale czy warto przekazywać te informacje wszystkim?
Bezpieczny komunikator
Dowiedz się, które komunikatory zapewniają pełne szyfrowanie. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie koresponduj z nieznajomymi, podejrzanymi osobami.
Próba doxingu
Przeprowadź doxing na sobie, poszukaj informacji na swój temat, zweryfikuj co mogłaby znaleźć przypadkowa osoba.
Prewencja
Nie ujawniaj swoich danych, używaj tylko silnych, unikalnych haseł. Dodatkowo stosuj podwójne uwierzytelnianie. Nie otwieraj podejrzanych linków. Pamiętaj o systematycznych aktualizacjach aplikacji, używaj VPN i zaopatrz się w antywirus.
Czy doxing (doxxing) w Polsce jest karalny? Co zrobić gdy padłeś ofiarą doxingu?
Samo wejście w posiadanie informacji, które są upublicznione nie jest karalne. Jednak sposób ich wykorzystania do manipulacji, szantażowania stanowi już przestępstwo, dlatego każdy z takich przypadków powinien być zgłaszany na policję.
Źródło: https://bezpiecznyinternet.edu.pl/doxing/
https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/doxing–nowe-zjawisko-i-cyberzagrozenie
Grafika: freepik, Drazen Zigic
Zapraszamy na naszą stronę: netcomplex.pl