Globalny Indeks Ekspozycji na Cyberprzestępczość 2020. Jak bezpieczna jest Europa?
Zgodnie z ogłoszonym rankingiem ekspozycji na cyberprzestępczość, do najbardziej narażonych krajów europejskich należą dziś Armenia, Białoaruś, Bośnia i Hercegowina, Ukraina i Albania. W Europie Zachodniej dwa kraje sklasyfikowane zostały w grupie krajów o wysokim poziomie ekspozycji na ataki. Oznacza to jednak, że tylko 5% krajów europejskich ma bardzo poważny problem z cyberprzestępczością. To najlepszy wynik spośród wszystkich kontynentów. Według Global Cybersecurity Exposure Index 2020, Finlandia okazała się najmniej narażonym krajem europejskim. Tuż za nią uplasowały się Dania, Luksemburg, Estonia i Norwegia. Polska została sklasyfikowana na 16 miejscu w Europie.
W rankingu Global Cybersecurity Exposure Index 2020 najgorzej wypadają kraje najbiedniejsze
Jonathan Miles, szef wywiadu strategicznego i badań nad bezpieczeństwem w Mimecast, stwierdził, że wyniki te można powiązać z poziomem budżetów, jakimi dysponują organizacje w krajach, które wypadły najlepiej.
Obszary takie jak Afganistan i Palestyna pozostaną w centrum uwagi społeczności międzynarodowej. Oznacza to również, że będą one również przyciągać cyberprzestępców. Kraje, które wypadły w rankingu źle to te państwa, w których infrastruktura informatyczna jest najmniej rozwinięta. Użytkownicy w krajach tych są zdani na łączność mobilną i satelitarną.
Potrzebna jest międzynarodowa współpraca
Jak podkreśla Johnatan Miles, w związku z tym, że Internet wykracza poza granice międzynarodowe, specjaliści z krajów, które uplasowały się na najwyższych pozycjach powinny dzielić się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa
Dodał również że “Zagrożeń przybywa, a nasz najnowszy raport o stanie bezpieczeństwa poczty elektronicznej wykazał, że 60 procent organizacji uważa, że prawdopodobnie lub nieuchronne, w nadchodzącym roku ucierpią z powodu ataku za pośrednictwem poczty e-mail. Wszystkie kraje borykają się z tego samego rodzaju problemami. Niezależnie od tego, czy chodzi o złośliwe oprogramowanie, czy też o ransomware. Dlatego wspólna globalna reakcja na incydenty jest znacznie bardziej skuteczna niż indywidualne wysiłki.”
Dlatego we wszystkich krajach powinno się dążyć do wdrożenia wielowarstwowej prewencji. Obejmuje ona nie tylko bezpośrednie środki ochrony. Należy również postawić na edukację użytkowników i szkolenia dla inżynierów bezpieczeństwa.
Europa pozostaje najbezpieczniejszym kontynentem
Dobra informacja jest taka, że około 71 proc. krajów europejskich zostało zakwalifikowanych do grup o niskim i bardzo niskim poziomie narażenia. Ponadto kraje starego kontynentu razem stanowiły 67% krajów niskiego ryzyka w skali globalnej.
Raport Global Cybersecurity Exposure Index 2020 przygotowany został przez PasswordManagers.co. W opracowaniu zwraca się uwagę na fakt, że kraje na całym świecie narażone są na rosnącą falę ataków cybernetycznych.
Zobacz w praktyce – webinarium
WatchGuard Threat Detection And Response w zderzeniu z nieznanymi zagrożeniami
Zestawienie Global Cybersecurity Exposure Index bierze pod lupę 108 krajów
W ramach badań przeanalizowano również, jak poszczególne kraje podchodzą do kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego i cyberprzestępczości. Opierały się one na badaniu elementów technicznych, organizacyjnych, prawnych oraz polepszania gotowości obronnej i współpracy w tym zakresie.
Zobacz pełen raport Global Cybersecurity Exposure Index 2020
Redaktorka Net Complex Blog