Jednolity Plik Kontrolny to rządowy pomysł na uszczelnienie podatków i przyśpieszenie wykrywania nieprawidłowości.
Jednolity Plik Kontrolny: Nowe zobowiązania przedsiębiorców
Nowelizując ordynację podatkową z 10 września 2015 roku, fiskus nałożył na przedsiębiorców obowiązek przekazywania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci pliku składającego się z 7 struktur logicznych:
- ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT),
- faktur VAT (JPK_FA),
- wyciągów bankowych (JPK_WB),
- ksiąg rachunkowych (JPK_KR),
- magazynu (JPK_MAG),
- podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
- ewidencji przychodów (JPK_EWP).
Firmy z sektora MŚP miały zostać obowiązkiem dopiero w lipcu 2018 r. W maju br. sejm jednak zdecydował, że przyśpieszy cały proces o półtora roku. Co więcej, dane trzeba będzie przesyłać nie na żądanie, jak pierwotnie zakładano, ale automatycznie, co miesiąc.
Jednak ostatnio została przyjęta ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – która wprowadza obligatoryjny obowiązek (nie na żądanie) dostarczania JPK zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Przepisy te mają obowiązywać od 1 lipca 2016 r. dużych przedsiębiorców, od 1 stycznia 2017 obligatoryjnie ewidencję sprzedaży i zakupu VAT będą składać mali i średni przedsiębiorcy, a 1 stycznia 2018 mikroprzedsiębiorcy.
Jak muszą się zabezpieczać przedsiębiorcy?
W związku ze zmianami przedsiębiorcy objęci obowiązkiem generowania JPK powinni:
- zainwestować w kopię zapasową (backup), by niezależnie od nieszczęśliwych wypadków mieć dostęp do niezbędnych dla wygenerowania JPK danych;
- skontaktować się z producentem oprogramowania z pytaniem, czy i kiedy planuje on wprowadzić aktualizacje pod JPK. Firmy, które korzystają ze zintegrowanych rozwiązań dostarczanych przez dużych producentów są w najkorzystniejszej sytuacji. Albowiem ci z pewnością przygotują nowe wersje systemów, uwzględniające wchodzące w życie przepisy. W taki sposób, aby klienci mogli w wygodny i bezpieczny sposób generować pliki JPK. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów (przykładowo System Comarch ERP Optima jest gotowy na JPK);
- zakupić kwalifikowany podpis elektroniczny. Albowiem niezależnie od sposobu przekazania, dane będą musiały zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym. Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed jakimikolwiek zmianami.
Redaktorka Net Complex Blog