Wiele osób używa trybu prywatnego w przeglądarce (zwanego też trybem incognito) z nadzieją, że dzięki temu zapewnia sobie bezpieczne i anonimowe przeglądanie stron internetowych. Czy jednak faktycznie opcja ta gwarantuje pełną prywatność? Jak działa tryb incognito i jak go włączyć? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Tryb incognito (prywatny) – co to jest i kiedy warto go używać?
Tryb incognito jest to funkcja, która umożliwia użytkownikowi przeglądanie Internetu w trybie prywatnym. Oznacza to, że odwiedzane strony nie zapisują się w historii przeglądarki. Dodatkowo wyszukiwanie incognito sprawia, że na używanym urządzeniu nie zostają zapisane pliki cookie, ani inne informacje dotyczące aktywności w sieci. Sesji prywatnej używa się zatem zazwyczaj, by tę aktywność ukryć. Niestety, wokół trybu incognito narosło wiele mitów, przez co użytkownicy często nie wiedzą, w jakich sytuacjach jego używanie w ogóle ma sens.
Kiedy tryb prywatny jest przydatny?
Moduł prywatny sprawdza się najczęściej w momencie, gdy pracujemy na innym sprzęcie niż własny. Wówczas mamy pewność, że wprowadzane dane takie jak loginy czy hasła nie będą widoczne dla innych użytkowników korzystających z tego samego komputera.
Karta incognito może przydać się także, gdy zależy nam na dyskrecji, np. podczas planowania dla kogoś prezentu – niespodzianki. Nie chcemy przecież, by inny użytkownik komputera domyślił się zakupu, gdy zacznie widywać spersonalizowane reklamy dotyczące go (np. pierścionka zaręczynowego).
Czy tryb incognito rzeczywiście zapewnia anonimowość?
Używanie trybu incognito jest dobre w poszczególnych sytuacjach, jednak nie jest to faktyczny sposób na zachowanie anonimowości. Co prawda dane przeglądania w trybie prywatnym nie są zapisywane w historii przeglądania, jednak wciąż są one dostępne w innych miejscach. Wgląd w Twoją aktywność mają administratorzy odwiedzanych stron internetowych, a także dostawca Internetu. W przypadku urządzeń firmowych dane przeglądania mogą być dostępne także dla pracodawcy. Dodatkowo sieci reklamowe takie jak np. Facebook czy Google, które posługują się zaawansowanymi skryptami monitorującymi aktywność, także mogą widzieć aktywność pochodzącą z trybu incognito.
Ponadto należy pamiętać, że tryb prywatny nie ukrywa adresu IP użytkownika – jest on cały czas widoczny!
Jak włączyć tryb incognito w Chrome/Firefox/Opera?
W każdej przeglądarce włączanie wyszukiwania incognito wygląda nieco inaczej. W przypadku Google Chrome należy otworzyć menu w prawym górnym rogu, a następnie wybrać opcję nowe okno incognito. Warto nadmienić, że tryb incognito nie blokuje działania wtyczek przeglądarki.
W wyszukiwarce Microsoft Edge tryb prywatny nosi nazwę Przeglądanie InPrivate. Działa on podobnie jak w przypadku Google Chrome, jednakże blokuje on również opcję wyświetlania paska narzędzi oraz rozszerzeń. By włączyć okno InPrivate, należy kliknąć ikonę “Ustawienia i więcej”, a następnie wybrać opcję nowe okno InPrivate.
Tryb incognito w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Opera uruchamia się podobnie jak w przypadku Google.
Ponadto istnieją wygodne skróty klawiszowe, które uruchamiają nowe okno z trybem prywatnym. Są to:
- Chrome: Control/⌘ + Shift + N
- Firefox: Control/⌘ + Shift + P
- Edge: Control + Shift + P
- Opera: Control/⌘ + Shift + N
- Safari: ⌘ + Shift + N
- Brave: Control/⌘ + Shift + N
Tryb incognito na komputerze i telefonie – różnice
Uruchamianie wyszukiwania incognito na telefonie jest równie proste. W przypadku urządzeń z Androidem należy uruchomić aplikację Chrome, kliknąć ikonę menu i wybrać opcję “nowa karta incognito”. Z kolei na urządzeniach z iOS wystarczy otworzyć aplikację Safari, kliknąć ikonę kart (dwa kwadraty), następnie “Prywatne”, a dalej “Gotowe”.
Jak zwiększyć skuteczność trybu incognito?
By zwiększyć swoją anonimowość w trakcie przeglądania Internetu, warto połączyć stosowanie trybu incognito z wtyczkami do przeglądarki blokującymi reklamy internetowe. Jest to dobry sposób, by uniknąć działania mechanizmów śledzących.
Aby natomiast zachować prywatność swojego adresu IP, można skorzystać z sieci Tor lub serwera VPN. VPN chroni przed śledzeniem aktywności w sieci przez zewnętrzne podmioty, co znacznie zwiększa anonimowość. Dodatkowo usługa szyfruje również dane, a to z kolei minimalizuje ślady, jakie pozostawiamy w sieci.
Należy jednak pamiętać, że używanie trybu incognito nawet w połączeniu z dodatkowymi narzędziami nie daje stuprocentowej pewności anonimowości!
Grafika: drobotdean, Freepik
Źródło: https://bezpiecznyinternet.edu.pl/tryb-incognito/
https://scroll.morele.net/poradniki/tryb-incognito-prywatny-co-to-dokladnie-jest-jak-go-wlaczyc/
Tryb incognito — wyjaśniamy, jak działa i czy naprawdę daje prywatność
Redaktorka Net Complex Blog