Magiczny kwadrat Gartnera dla Network Firewalls 2020
Magiczny kwadrat Gartnera dla Network Firewalls 2020 – Jak wygląda raport z 2020 roku? Chcesz dowiedzieć się więcej o magicznym kwadracie Gartnera? Przeczytaj.
Jak co roku, firma Gartner Inc. przeprowadziła wnikliwą analizę wybranych producentów zapór sieciowych. Podczas badań oceniana była m.in.: jakość urządzeń, spełnianie obecnych wymogów technologicznych oraz porównanie pojedynczych marek z resztą ocenianych producentów.
Wprowadzenie – Magiczny kwadrat Gartnera dla Network Firewalls 2020
Zapory sieciowe ciągle ewoluują. Wszystko po to, aby móc zabezpieczyć coraz to nowe przypadki nadużyć. Praca zdalna, pliki przechowywane w chmurze sprzyjają atakom. Dotychczas dostawcy zapór ogniowych wolno reagowali na możliwości rozwiązań związanych z rozwojem sieci hybrydowych. Gartner definiuje rynek zapór sieciowych głównie jako zapory ogniowe oferujące dwukierunkową kontrolę (edress i ingress). Sieci mogą być lokalne, hybrydowe (lokalne i w chmurze; chmura publiczna/prywatna). Produkt skierowany jest dla małych, średnich firm, centr zarządzających danymi, zdalnych biur. Obecnie rynek nie ogranicza się już tylko do sprzedawców, dotyczy także dostawców oferujących usługi wirtualne i zapory jako usługa (FwaaS). Zapory umożliwiają również kontrolę aplikacji, zapobieganie włamaniom, zaawansowane wykrywanie złośliwego oprogramowania. Ponadto rejestrują i raportują.
Raport 2020 obejmuje następujące typy zapór sieciowych:
- Specjalistyczne urządzenia fizyczne;
- Urządzenia wirtualne;
- Wbudowane moduły zapory;
- Mechanizmy kontroli – zapory dostarczane przed dostawców jako usługa (IaaS);
- Dedykowany FWaaS (usługa bezpośrednio sprzedawana i hostowana przed dostawcę; nie jest hostowaną zaporą ogniową usług bezpieczeństwa MSSP lub operatorów telekomunikacyjnych).
Raport Gartnera zawiera kryteria, które zdaniem analityków są niezbędne, aby uwzględnić je w badaniach. W badaniu bardzo często producenci innowacyjnych rozwiązań są oceniani krytycznie, dlatego istnieje wiele negatywnych opinii na temat Magiczny kwadrat Gartnera 2020 oraz całej działalności badawczej Gartner Inc. Wyniki z raportu prowadzą do umieszczenia dostawcy w jednej ćwierci planszy Magicznego Kwadratu:
- Leaders (przywódcy, liderzy) zgodnie z założeniem otrzymują wyższe oceny w obydwu kryteriach: zdolność do realizacji operacji w swojej dziedzinie i kompletność wizji z którą operacje są komplementarne.
- Challengers (kandydaci) cechuje ich bardzo wysoka zdolność do operacji i możliwość dominacji nad znacznym obszarem/segmentem rynku, jednak nie demonstrują pełnego zrozumienia wizji tego gdzie ten rynek podąża.
- Visionaries (wizjonerzy), rozumieją gdzie podąża rynek, lub mają wizję możliwych zmian w regułach rynkowych, jednak prowadzone działania nie są jeszcze optymalnie skuteczne.
- Niche players (niszowi gracze) skupiają się z sukcesami na małym fragmencie rynku, lub są na tyle rozproszone, że nieczęsto wygrywają z innymi, poziomem innowacyjności lub sukcesami rynkowymi. Większość dostawców w kwadrancie graczy niszowych ma główną zainstalowaną bazę lub zajmuje czołową pozycję w danym przypadku użycia np. bazy danych, firmy telekomunikacyjne, przedsiębiorstwa, małe, średnie firmy, usługi publiczne IaaS. Niektórzy z tych dostawców oferują firewall jako moduł wraz z innymi usługami świadomie koncentrując się na konkretnym przypadku. Część z graczy niszowych ogranicza się do określonych regionów.
obrazek: Magiczny kwadrat Gartnera; źródło: Gartner
WatchGuard – czy, aby na pewno niszowy gracz?
Przypomnijmy, że jeszcze początkiem roku WatchGuard został uznany za najlepszy wybór klientów Gartner Peer Insights na rok 2020 w zakresie zapór sieciowych.
To wyróżnienie Customer’s Choice opiera się na opiniach i ocenach od użytkowników końcowych, którzy mają doświadczenie w zakupie, wdrażaniu i / lub używaniu produktów WatchGuard.
„W WatchGuard jesteśmy dumni z sukcesu, jaki odnieśliśmy nie tylko dzięki ciągłemu dostarczaniu innowacyjnych, nowych rozwiązań bezpieczeństwa na rynek rok po roku, ale także upraszczaniu ich wdrażania i zarządzania” – powiedziała Michelle Welch, wiceprezes marketingu w WatchGuard.
„Uważamy, że zdobycie uznania dla zapór sieciowych w 2020 r. Przez klientów to kolejny dowód na to, że te wysiłki mają ogromne znaczenie dla naszych klientów i partnerów. Nie możemy być bardziej podekscytowani możliwością dalszego spełniania ich potrzeb i przekraczania ich oczekiwań w nowej dekadzie ”.
Oto kilka fragmentów opinii klientów, które przyczyniły się do wyróżnienia:
„WatchGuard; to najbardziej niezawodny i solidny zestaw funkcji za te pieniądze! ” – Główny starszy analityk systemów w sektorze produkcyjnym.
„WatchGuard ma doskonałe wsparcie i produkty” – Inżynier sieci w sektorze finansów.
Więcej o Gartnerze
Gartner, przeprowadzając analizy rynkowe, nie ujawnia jakimi metodami posługuje się oceniając poszczególnych dostawców. Ze względu na to jest nieufnie postrzegany. Mówi się o zatajaniu informacji dotyczących składowych ocen uczestników badania. Negatywne spostrzeżenie odbiorców wiąże się także z opłatą za udział w badaniu. Gartner Inc. nie podaje informacji odnośnie kosztów. Wzbudza to obawy, sugeruje się powstanie konfliktu interesów.
Istnieje pogląd, że Gartner nie docenia rozwiązań typu open-source. Dodatkowo cały konflikt nasila informacja, że firmy, które nie spełniają kryterium dochodowego nie są brane pod uwagę w trakcie badań rynkowych. Gartner ma więc swoich zwolenników i przeciwników. Mimo wszystko można przyznać, że badania analityczne, których efektem są raporty Magicznego Kwadratu, tworzą okazały obraz obecnego rynku w zakresie najnowszych technologii.
Ocena Gartnera bierze pod uwagę produkty związane z bezpieczeństwem takie jak: zapory Firebox, Firebox T35-R oraz model zapory FireboxV Firebox Cloud. Dodatkowo raport zawiera wieloskładnikowe uwierzytelnianie Endpointów (punktów końcowych) i bezprzewodowych.
Główne aktualizacje dotyczą dodania: Access Portal (odwrotne proxy), zarządzania systemem Firebox z WatchGuard Cloud, obsługi inspekcji TLS 1.3 i DNSWatchGo.
WatchGuard to z pewnością bardzo dobry kandydat dla małych i średnich firm, które poszukują kompletnego rozwiązania – zapory będącej jednocześnie łatwą i tanią w użyciu.
Mocne strony:
- Rynek: WatchGuard niedawno zakończył przejęcie Pandy Security łącznie z serwerem i Endpointami. Dzięki temu aktualnie klient zabezpiecza także zaawansowane Endpointy nie ograniczając się tylko do podstawowych. Konsument sprawdza czas integracji z zaporami ogniowymi WatchGuard i zabezpieczenia Pandy. Aktualnie produkty Pandy są sprzedawane jako oddzielne z oferty WatchGuard.
- Oferta: dostawca oferuje portal (w chmurze) służący do wykrywania i reagowania na zagrożenia. Strona sugeruje połączenie analiz opartych na TI za pośrednictwem agenta punktu końcowego WatchGuard, czujnika hosta, fierwalla (połączenie zdarzeń sieciowych i Endpointów). Ta funkcja proponuje także automatyzację, dzięki której zainfekowane hosty izolują się od sieci.
- Opinie klientów: Klienci często podają podstawowe ceny pakietów licencji ze względu na krótką listę zapór sieciowych u dostawcy. Do Firebox dołączony jest jeden z dwóch pakietów usług: Total Security Suite lub Basic Security Suite.
- Dostawca oferuje DNSWatchGo jako samodzielną usługę w chmurze. Dodanie DNSWatchGo umożliwia firmom rekurencyjną ochronę na poziomie DNS-level od jednego dostawcy bez konieczności wdrażania następnej usługi.
Słabe strony:
- Oferta: Sprzedawca nie posiada oferty FwaaS. Ze względu na to nie jest aż tak pożądanym produktem. Aktualnie przedsiębiorcy chcą przejść w kierunku FwaaS ze względu na pracę zdalną.
- Produkt: Aktualna oferta to chmura WatchGuard, która koncentruje się przede wszystkim na monitorowaniu i raportowaniu.
- Rynek: Podczas gdy bezpośredni konkurenci wychodzą poza firewall WatchGuard ma możliwość przewodzenia w powtarzających się przypadkach użycia (np. IaaS). Koncentruje się głównie na dostarczaniu zapór ogniowych dla małych i średnich firm. Niedawne przejęcie Pandy Security może pomóc WatchGuard zaoferować nowe strategie dla produktu i integracji.
- Pomimo tego, że jest to globalny dostawca Gartnera rzadko spotykamy w regionie Azji/ Pacyfiku. Jest natomiast dostępny w Ameryce Północnej.
MSSP: Wysoka ochrona za niewielki koszt
Wielkim plusem rozwiązań WatchGuard jest oprócz zaawansowanych modułów bezpieczeństwa, również na pewno możliwość zakupu urządzenia w systemie MSSP. Miesięczne płatności – jak przewiduje Gartner – staną się w przyszłości must have każdej organizacji. Usługi MSSP zapewniają liczne korzyści. Niezależnie od tego, czy chodzi o bezkonkurencyjną ochronę, oszczędność kosztów, zaawansowaną technologię, czy niezawodne wsparcie – profity płynące z MSSP są więcej, niż niemal oczywiste.
Plan strategiczny na kolejne lata:
- Do 2025 r. 30% nowych wdrożeń zapór ogniowych w oddziałach rozproszonych zostanie przełączonych na zaporę jako usługę bezpieczeństwa
- Dziś w 2020r. mniej niż 5%
- Do końca 2024r. 25% wydatków zostanie uwzględnionych jako umowy licencyjne dla przedsiębiorstw (ELA)
Źródło: raport Gartnera 2020r. Plik dostępny do pobrania na: