Wszyscy mamy dość spamu
Według Kaspersky Lab odsetek wiadomości spamowych w 2015 r. to 55,28% łącznego ruchu pocztowego. To o 11,48% mniej niż w poprzednim roku. Jednocześnie spam staje się coraz bardziej niebezpieczny. Cyberprzestępcy namiętnie wykorzystywali go w akcjach phishingowych i kampaniach ransomware’owych.
Gorące tematy spamu
Oszuści zaczęli już wykorzystywać zbliżające się igrzyska olimpijskie w Brazylii. Wysyłają wiadomości e-mail informujące o fałszywych wygranych na loteriach i proszące odbiorcę o wypełnienie formularza danymi osobowymi. W ramach tych ataków wysyłano wiadomości zawierające załączniki .pdf, zdjęcia i inne elementy graficzne w celu oszukania filtrów spamowych.
Oszustwa “nigeryjskie” wykorzystywały sytuację polityczną na Ukrainie, wojnę domową w Syrii, wybory w Nigerii oraz trzęsienie ziemi w Nepalu, żerując na dobroci i empatii odbiorców, którym wysyłano e-maile o wiarygodnej zawartości. W treści takich wiadomości proszono o pomoc materialną dla osoby potrzebującej.
Spam staje się mobilny
W 2015 r. cyberprzestępcy nadal wysyłali fałszywe wiadomości e-mail z urządzeń mobilnych. Obok tego znalazły się też powiadomienia z aplikacji mobilnych zawierające szkodliwe oprogramowanie lub wiadomości reklamowe. Nowe taktyki obejmowały rozprzestrzenianie przez oszustów szkodliwego oprogramowania w postaci .apk (pliki wykonywalne Androida) oraz .jar (archiwa z programami napisanymi w Javie). Ponadto cyberprzestępcy ukryli mobilnego trojana szyfrującego dane pod postacią pliku zawierającego aktualizacje dla Flash Playera. Po uruchomieniu szkodnik szyfrował obrazy, dokumenty oraz pliki wideo przechowywane na urządzeniu, a użytkownicy otrzymywali wiadomość z żądaniem zapłaty okupu w zamian za odzyskanie plików.
źródło: Kaspersky Lab
W raporcie poświęconym ewolucji spamu w 2015 r. eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali następujące trendy:
• Celem ataków phishingowych byli najczęściej klienci instytucji finansowych, takich jak banki, systemy płatności oraz sklepy internetowe.
• Ponad trzy czwarte (79%) wszystkich wysłanych wiadomości spamowych miało rozmiar poniżej 2 KB; świadczy to o stałym zmniejszaniu się rozmiaru e-maili w kampaniach spamowych na przestrzeni kilku ostatnich lat.
• Stany Zjednoczone pozostały największym źródłem spamu (15,2%), podczas gdy Rosja (6,15%) zdobyła trzecią lokatę, a Chiny ustąpiły miejsca Wietnamowi na trzeciej pozycji (6,12%).
• W Rosji miało miejsce najwięcej, bo aż 17,8% ataków phishingowych.
Ponieważ rozpasanie spamerów nie zna miary, zaś zachowania cyberprzestępców są coraz bardziej zuchwałe – wśród rozwiązań do ochrony sieci powinniśmy uwzględnić skuteczną ochronę antyspamową. Wypróbuj dedykowaną ochronę przed spamem: SpamTitan, Barracuda Email Security Service, Forcepoint Email Security Solution
„SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM”?
Nie tylko Ty masz dosyć! W skeczu Monty Pythona gdy klient pyta o menu restauracji, dowiaduje się, że w każdym daniu znajduje się trochę spamu (mielonki) …
Redaktorka Net Complex Blog