W związku z panującą sytuacją na Ukrainie i nasilających się atakach w cyberprzestrzeni chcemy wam przekazać, szereg wytycznych oraz najważniejszych informacji napływających ze świata dot. cyberbezpieczeństwa.
CERT Polska wydaje rekomendacje ws. cyberzagrożeń dla firm
W związku z ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE_CRP CERT Polska wydała swoje rekomendacje dla obywateli i firm. Podpisujemy się pod tymi wytycznymi i przesyłamy dalej.
Ważne informacje dla obywateli
- Zweryfikuj zabezpieczenia swojej skrzynki pocztowej i kont społecznościowych.
- Weryfikuj informacje, które na pierwszy rzut oka są sensacyjne (Aktualnie do sieci spływa coraz więcej informacji, nie koniecznie prawdziwych).
- Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych czy SMS’ach (nieco więcej o tym trochę niżej).
- Zadbaj o kopię zapasową swoich najistotniejszych plików i upewnij się, że bez problemu jesteś w stanie je przywrócić.
- Śledź ostrzeżenia o nowych scenariuszach ataku np. na mediach społecznościowych Niebiezpiecznika, Cert.pl, my również będziemy przekazywać takie informacje.
- Zgłaszaj każdą podejrzaną aktywność.
Wytyczne dla Firm
- Sprawdź swój backup. Istotne jest to, aby zostało to wykonane w praktyce na wybranych systemach, nie tylko proceduralnie.
- Upewnij się, że kopie zapasowe są odpowiednio zabezpieczone oraz odizolowane od infrastruktury, aby nie ucierpiały podczas potencjalnego ataku.
- Zaktualizuj swoje oprogramowanie i aplikacje w szczególności aplikacje chmurowe.
- Wszelki dostęp do zdalnych zasobów firmowych powinien wymagać uwierzytelniania dwuskładnikowego.
- Ogranicz maksymalnie usługi wystawione do sieci. W tym celu możesz skorzystać np. z portalu Shodan. Dostępy typu RDP czy VNC nie powinny być bezpośrednio dostępne.
- Automatyczna aktualizacja sygnatur systemów bezpieczeństwa typu AV, EDR, IDS, IPS, itd.
- Wdrożyć filtrowanie domen w sieci firmowej np. na podstawie listy wydanej przez CERT.pl .
- Wprowadzić dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania atakom DDoS wytyczne tutaj.
- W przypadku posiadania własnego zakresu adresów IP CERT.pl zaleca dołączenie do platformy N6. Na platformie udostępniane są na bieżąco informacje o podatnościach oraz podejrzanych aktywnościach na podanych zakresach adresowych.
Poza wymienionymi wytycznymi warto również zapoznać się z terminami takimi jak ransomware i bezpieczeństwo haseł. Należy wprowadzić niezbędne kroki podczas ochrony tych sektorów.
Poza technicznymi sprawami warto również zadbać o organizację w strukturach firmy. Wyznaczając osobę odpowiedzialną za koordynacje działań w przypadku incydentu. Dobrze byłoby również przećwiczyć procedury reagowania i uczulić pracowników przed podejrzanymi aktywnościami oraz o sposobie ich zgłaszania.
UWAGA!
Jeśli Twoja firma współpracuje z podmiotami na Ukrainie lub ma tam oddziały, dodatkowo:
- Sprawdź reguły dla dostępu sieciowego, ogranicz dozwolony ruch do minimum.
- Monitoruj ruch sieciowy, w szczególności na styku sieci z tymi firmami/oddziałami.
- Obejmij szczególnym monitoringiem hosty, na których jest zainstalowane oprogramowanie, które otrzymuje automatyczne aktualizacje od podmiotów na Ukrainie.
- Ostrzeż pracowników, aby byli szczególnie wyczuleni na informacje nakłaniające ich do podjęcia jakiegoś działania.
Firmy posiadające oddziały na Ukrainie, z którymi współpracujemy, już zabezpieczyły swoje dane, tworząc backup zgodnie z zasadą 3-2-1.
Narastający scam w sieci
Poza dezinformacją, której jest coraz więcej w sieci, aktorzy coraz śmielej rozstawiają swoje pułapki w sieci.
Przykład z dzisiejszego maila:
“Faktura” zawiera oczywiście złośliwe oprogramowanie, tutaj odpowiedź z naszego UTM’a:
No i standardowo już, wiadomość z PKO o ich super aplikacji do zarządzania kontem 😉
Pamiętajcie o takich incydentach i nie dajcie się nabrać, tym bardziej że przewidujemy jeszcze więcej scamu i phishingu w nadchodzącym czasie. Weryfikujcie podejrzane rzeczy i sprawdzajcie coś dwa razy, zanim podacie swoje dane osobowe czy dane do logowania na jakichkolwiek platformach.
Nowości z cyber frontu
Jeśli jesteś w temacie, to na pewno wiesz, że grupa Anonymous wypowiedziała wojnę Rosji w cyberświecie po inwazji na Ukraine.
Grupa Anonymous, poza wyłączeniem rządowych stron i komunikacji wojskowej, transmitowała w reżimowej telewizji, Ukraińskie piosenki patriotyczne i relacje z tego, co faktycznie dzieje się na miejscu. Ponadto wykradziono blisko 200 GB maili białoruskiej fabryki broni. Z zabawniejszych rzeczy hakerzy “zaparkowali” jacht Putina obok wyspy Węża, wyznaczając kolejny kurs statku do “piekła”, z kolei jedna z rządowych stron wyświetlała błąd 418, sugerując, że strona jest czajnikiem ;).
Grupa ciągle aktywnie pracuje na rzecz wolności.
Źródła: https://cert.pl/posts/2022/02/rekomendacje-cyberprzestrzen-ukraina/
Twitter: https://twitter.com/YourAnonOne