2017 rok stał pod znakiem złośliwego oprogramowania, opanowującego firmy na całym świecie – ransomware. WannaCry, WannaCrypt, NotPetya oraz BadRabbit – to nazwy, które pojawiają się w większości raportów tworzonych przez dostawców rozwiązań bezpieczeństwa. Globalne koszty związane ze złośliwym oprogramowaniem osiągają około 5 miliardów dolarów. Nie trudno jest naśladować i rozprzestrzeniać ransomware z wykorzystaniem istniejących luk.
Jeżeli chodzi o podziały branżowe i geograficzne – ransomware nikogo nie dyskryminuje i działa ponad jakimikolwiek podziałami. Jak podaje firma Intermedia, w 2017 roku 48% konsultantów IT odnotowało wzrost liczby zapytań dotyczących pomocy związanej z przeciwdziałaniem ransomware. Uwagę należy zwrócić na fakt, że głównym celem ataków okazały się małe i średnie przedsiębiorstwa. Według raportu Osterman Research przeprowadzonego w czerwcu wśród ponad 1000 małych i średnich firm, około 22% z nich, które doświadczyły ataku w ostatnim roku, musiało natychmiast zaprzestać działalności biznesowej.
W dalszym ciągu małe i średnie przedsiębiorstwa będą postrzegane jako atrakcyjny cel. Cyberprzestępcy mają świadomość, że często w ich szeregach brakuje wiedzy i technologii – wdrażanej zwykle przez większe organizacje.
Zarządzane usługi bezpieczeństwa to wypełnienie luki dla małych i średnich przedsiębiorstw
Wiesz już jak szkodliwy wpływ może mieć złośliwe oprogramowanie na małe i średnie firmy. Ale w jaki sposób możesz wypełnić lukę w sposobie zabezpieczenia i ostatecznie w ochronie swojego przedsiębiorstwa? MSP (managed service provide) – czyli dostarczanie usług zarządzanych – służy jako wypełnienie luki związanej z wiedzą na temat bezpieczeństwa cybernetycznego, gwarantując również zaufane doradztwo.
Wraz z coraz bardziej widoczna luką związaną z umiejętnościami z zakresu bezpieczeństwa IT oraz rosnącymi kosztami zapewniania wewnętrznej ochrony, rośnie popularność usług zarządzanych. Rozpoczynając od zdalnego zarządzania rozwiązaniami bezpieczeństwa, kończąc na konsultacjach i szkoleniach, podstawowe usługi MSP mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia rentowności dla małych i średnich firm.
Na czym polega usługa zarządzana w obszarze bezpieczeństwa?
Kierownicy działów IT poszukują metod obniżania kosztów utrzymania systemów informatycznych, przy jednoczesnym podtrzymaniu ich rozwoju. Rozwiązaniem tego problemu jest więc przekazanie części działań zespołu IT na zewnątrz.
Usługodawca przejmuje więc opiekę nad obszarem bezpieczeństwa, odpowiadając np. za utrzymanie zabezpieczeń urządzeń sieciowych. Celem takiego działania jest przede wszystkim poprawa wydajności procesu, a zarazem redukcja i pełna kontrola kosztów operacyjnych.
Dzięki takiemu modelowi, przedsiębiorstwa otrzymują możliwość korzystania z najnowszych technologii z dziedziny bezpieczeństwa IT. Wszystko to bez ponoszenia kosztownych inwestycji – rozliczając się z dostawcą usługi w cyklu miesięcznym.
Zarządzane usługi bezpieczeństwa – to się opłaca
Na sprawę należy spojrzeć przez pryzmat szerokiego wachlarza wyzwań, przed jakimi stają dziś zespoły IT w Polsce. Ich najważniejszymi zadaniami jest ciągłe zwiększanie efektywności operacyjnej, nieustanna optymalizacja procesów IT, redukcja kosztów oraz utrzymanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych. Nie zapominajmy również o zbliżającym się terminie egzekwowania wymagań związanych z RODO i pracą, jaką muszą wykonać całe przedsiębiorstwa aby im sprostać.
Wiele firm odchodzi obecnie od fizycznego posiadania oraz zarządzania zasobami własnymi. Coraz częściej utrzymanie całości lub części środowiska IT przekazuje się zewnętrznemu parterowi. Rosnąca popularność i zrozumienie działania usług chmurowych zdecydowanie ułatwia podejmowanie takich decyzji. A przecież kwestia fizycznego posiadania zupełnie tutaj nie występuje, a mimo to technologia zapewnia zarządzanie aplikacjami w całkowicie bezpieczny sposób.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy MSP jest odpowiednie dla Ciebie i Twojej firmy – skontaktuj się z naszymi handlowcami.
Redaktorka Net Complex Blog